Tempel och Förgårdar

Ett Tempel är där gradgivning i Ordens alla grader sker. En Förgård inviger noviser, och förbereder till gradgivning i ett Tempel. Tempel och Förgårdar finns i Sverige och Norge.

Sverige

Tempel

1 Templet Mälardrottningen i Stockholm

Instiftat 2005-03-05
Kammakargatan 54, 111 60 Stockholm
malardrottningen@tempelbyggareorden.org

2 Templet Ranrike i Uddevalla

Instiftat 2006-09-23
Kålgårdsbergsgatan 2, 451 30 Uddevalla
ranrike@tempelbyggareorden.org

3 Templet Umespiran i Umeå

Instiftat 2008-04-13
Östra Kyrkogatan 14, 903 30 Umeå
umespiran@tempelbyggareorden.org

6 Templet Athena i Borås

Instiftat 2016-03-05
Yxhammarsgatan 8-10, 503 38 Borås
athena@tempelbyggareorden.org

Förgårdar

1 Förgården Stockholm

Instiftat 2004-02-15, tillhör Templet Mälardrottningen
Kammakargatan 54, Stockholm
stockholm@tempelbyggareorden.org

2 Förgården Uddevalla/Trollhättan

Instiftat 2005-05-23, tillhör Templet Ranrike
Kålgårdsbergsgatan 2, Uddevalla
uddevalla@tempelbyggareorden.org

3 Förgården Umeå

Instiftat 2005-09-04, tillhör Templet Umespiran
Östra Kyrkogatan 14, Umeå
umea@tempelbyggareorden.org

5 Förgården Sundsvall

Instiftat 2005-11-12, tillhör Templet Umespiran
Köpmangatan 46, Sundsvall
sundsvall@tempelbyggareorden.org

6 Förgården Falun

Instiftad 2008-11-22, tillhör Templet Mälardrottningen
Åsgatan 45, Falun
Hjördis Pettersson, +46 225-711 779

7 Förgården Borås

Instiftat 2009-02-07, tillhör Templet Athena
Yxhammarsgatan 8-10, Borås
boras@tempelbyggareorden.org

9 Förgården Varberg

Instiftat 2012-01-28, tillhör Templet Ranrike
Prästgatan 27, Varberg
varberg@tempelbyggareorden.org

10 Förgården Växjö

Instiftat 2012-05-05, tillhör Templet Athena
Norrgatan 17, Växjö
vaxjo@tempelbyggareorden.org

12 Förgården Östersund

Instiftat 2014-09-14, tillhör Templet Umespiran
Kyrkgatan 61 A, Östersund
ostersund@tempelbyggareorden.org

Norge

Tempel

4 Templet St. Sunniva i Søreidgred

Instiftat 2011-08-27
Grimstadneset 21, 5252 Søreidgrend
stsunniva@tempelbyggerordenen.org

5 Templet Dronning Åsa i Larvik

Instiftat 2013-05-13
Øvre Torggate 1, 3256 Larvik
dronningasa@tempelbyggerordenen.org

Förgårdar

4 Förgården Bergen

Instiftat 2007-07-27, tillhör Templet St. Sunniva
Grimstadneset 21, Søreidgrend
bergen@tempelbyggerordenen.org

8 Förgården Larvik

Instiftat 2009-05-09, tillhör Templet Dronning Åsa
Øvre Torggate 1, Larvik
larvik@tempelbyggerordenen.org

11 Förgården Trondheim

Instiftat 2013-04-27, tillhör Templet St. Sunniva
trondheim@tempelbyggerordenen.org

nb_NONorsk bokmål
sv_SESvenska nb_NONorsk bokmål